Stela - buttons, threads and safety pins

Stela  -  buttons, threads and safety pins


Tirana Street Style - Gerta

Tirana Street Style - Bora

(DIS)FASHION Si te MOS VishemiCdo dite shohim ne TV stile nga me te ndryshmet, por shumellojshmeria shkon nga stile skandaloze ne stile shume skandaloze. Ne shumicen e rasteve thuhet se jane veshje spektakli dhe duke qene kengetare femra, per te kenaqur publikun e perbere nga meshkuj (te ashtequajtur te etur) duhet te kujdesen me shume per gjoksin dhe kofshet se sa per stilin, le mos te flasim pastaj per zerin.


Disa shembuj po i tregojme ketu me fotot e gjendura ne Galerine Shqiptare:

ELVANA GJATA
E kuptuam qe kerkon te ndezesh shpirtrat e meshkujve. Por nuk e shikon qe me ato getat me shkeqim , me ate fustan super kitsch dhe me kepucet qe skane lidhje fare edhe meshkujt nuk po te shohin por po vazhdojne te diskutojne mbi derbin e fundit Inter-Milan. As gishti ne goje, si ne filmat me te famshem porno nuk ka bere asnje efekt.


Leonora JakupiLeonora nuk vishet gjithmone keq. Vetem se cdo here ka nje fustan te gjate sikur te ishte ne tapetin e kuq edhe kur shkon per nje interviste tek radio e rradhes. Leonora, qe ta dish...fustan i gjate vetem kur te kesh edhe ti aq leke sa te blesh bileten per tek Golden Globes si Bleona Qerreti. Nderkohe shite kete fustanin qe te fillosh te mbledhesh leket.


BLEONA QERRETI
Mbreteresha e te veshurit keq, Madonna shqiptare e stilit skandaloz me nje histori tashme 15 vjecare. Nuk mund tja vejme tere fajet asaj per perhapjen e stilit cheap&cheap, por nese do kishte harxhuar me pak per operacione dhe me shume ne konsulence imazhi me siguri do kishte qene nje shembull i mire per kengateret qe kane ardhur pas saj.

Zajmina Vasjari
Nese Bleona eshte mbreteresha a stilit cheap&cheap, Zajmina eshte princesha. E famshme sepse ishte e para Miss qe zbuloi qe kompjuteri nuk duhet vetem per te fryre buzet me photoshop, por mund te sherbente edhe per te te dhene nje ze kengetareje. (jo se ajo di te perdori programe te keti niveli kompleksiteti). Fatkeqsisht per ne, tekniket e zerit kushtojne pak ne Shqiperi. Por ne po flasim per stilin ketu, jo per zerin keshtu qe po e leme me kaq se ska cfare te flasesh per stilin e inegzistues te Zajmines.

Kaq per sot... nese keni ndonje personazh tjeter qe deshironi te analizojme bashke, leni nje koment.

Kepucet per Pranvere Vere 2011

Busena - Hippie :)

Stela S - Spring Rhapsody

The chic and cheap - Shopping date

                                                      http://thechicandcheapblog.blogspot.com/


I veshur këtë veshje për një datë të pazar me miqtë e mi.
Pallto-tregu
BLACK TOP: H & M (4,95 EURO)
WHITE TOP: Topshop (9 EURO)
Xhinse:tregu
Banesa: DOFI (10 euro)
Cilësisë së mirë shall
xhante: MANGO (29,99 EURO)
karfullon: DYQANI 99CENT (99 cent)


Trend 2011 - Gati per tu veshur me centro?
Meet Stela from Petite Etoile Blog


    • Emri: Stela


Mosha: 
28 vjece (dhe pse aparenca zhgenjen);)


Me cfare merresh ne jete:
Pas nje eksperience te gjate ne itali ku kam studiuar dhe jetuar jam kthyher ne atdhe..Pasionin per udhetimet e kam shndrruar ne nje profesion..Aktualisht punoj ne tirane ne nje agjensi turistike.

Cilat jane ngjyrat qe gjenden ne gardaroben tende?
Adhuroj ngjyren e zeze ,ndoshta sepse konsideroj veten njeriu i momentit te fundit dhe ne rast kur duhet te zgjedh veshjen e duhur ,nje fustan apo t-shirt i zi me nxjerr gjithmon nga situata.Natyrisht ne gardaroben time nuk mungojne dhe ngjyrat neutro dhe te ndezura ashtu sic i kerkon trendy i ketij sezoni..

Kush eshte produkti i bukurise pa te cilin nuk do jetoje dot? 
Produkti i bukuris qe nuk do te beja dot padyshim rimeli dhe parfumi im i preferuar pa to do ndihesha si e zhveshur..

Kush eshte vendi i preferuar ne Tirane?
Nuk kam vend te preferuar ,do te thoja aty ku ndihem me mire..

Si do e e pershkruaje veten me 1 fjale?
Solare,ja si do e pershkruaja veten...

Kush eshte filmi i fundit qe ke pare?
Filmi i fundit,Black Swan me pelqeu interpretimi protagonistes.

Stilisti i preferuar?
Ne pergjithesi me terheq risia dhe thjeshtesia keshtu qe dhe stilistin e preferuar nuk e percaktoj dot.Me pelqen te miksoj stilet dhe stilistet, me rendesi eshte mos te biesh pre e banalitetit.

Ku i merr informacionet mbi moden?
Informacionet e modes i mar nga media,por kryesisht me pelqen ti praprij tendecave...

Ke ke si Style Icon?
Style e preferuar Miroslava Duma (per ata qe nuk e njohin Miroslava eshte ish-fashion editor tek Harper's Bazaar Rusi, mund te shikoni stilin e saj ketu)


Ndiqni Stelen tek blogu i saj http://stela-etoile.blogspot.com/
Stylish Men in Tirana - Tirana Street Style

The Dolls Factory - Style on Sunday A day in Turin

Interview - The Bees Knees by Julia

Busena - Walk Tall and Confident


Trend 2011- Syze qe bien ne Sy

Sometimes art is incomprehensible - The Dolls Factory

Interviste - Kristi Tirana Street Style

Emri: Kristi 

Mosha: 18 vjec

Me cfare merresh ne jete: 

Studente per drejtesi ne Tirane, fotografe aspirante!

Cilat jane ngjyrat qe gjenden ne gardaroben tende? 

Para 2-3 vjetesh mbizoteronte e zeza,tani pak nga te gjitha sidomos bluja :)

Kush eshte produkti i bukurise pa te cilin nuk do jetoje dot? 

Mascara 

Kush eshte vendi i preferuar ne Tirane? 

Per te ngrene Yamato- sushi fantastike! Per kafe, s'e di,rri ne vende te ndryshme :)

Ke dyqan do na keshilloje ne Tirane(ose qytet tjeter)?

 S'para blej shume ne Tirane, per te mos thene fare. Kam dobesi per cdo dyqan qe ndodhet i strukur dhe me mobilim viktorian! Pike e dobet!!

Stilisti i preferuar? 

Jeffrey Campbell, Stella Mcartney, MacGibbon dhe Miuccia Prada.

Ku i merr informacionet mbi moden? 

Ndjek mbi 50 blogje keshtu qe andej.

Ke ke si Style Icon?

 Emma Watson


Kush jane fotografet street style qe ndjek? 

Duke filluar qe nga legjendari Scott Schuman, Garance Dore, Hanneli Mustaparta si dhe Stockholm Street style! Gjithashtu dhe altamira models off duty. Por dhe shume e shume te tjere :)

Kur do na tregosh edhe stilin tend tek Tirana Street Style?

 S'e di,do me dukej e cuditshme sepse do e personalizoja disi blogun. Keshtu qe ende do mbetem pak anonim :)

Eshte veshtire te ndalosh njerezit ne rruget e Tiranes dhe ti bindesh qe te fotografohen nga objektivi yt? 

Eshte goxha! Shume njerez ende i tremben publikimit ne internet, ose thjesht s'e kuptojne se per cfare me duhen fotot e tyre. Sot per shembull me kane refuzuar 10 veta! Por qe gjithsesi ka dhe nga ata qe pranojne sepse e dine per cfare behet fjale.

Per ata qe jane kurioze per fotot e tua, cfare aparati perdor dhe me cfare objektivi? 

Nje Canon 450D dhe nje lente 50 mm :)
Ndiqni stilet ne rruget e Tiranes tek http://tiranastreetstyle.wordpress.com/ dhe heren tjeter qe nje vajze me nje aparat fotografik profesional ne dore ju ndalon ne rruget e Bllokut pranoni qe te fotografoheni. Kjo do te thote qe stili juaj eshte interesant.

The Dolls Factory - Style on Sunday


Ndiqni The Dolls Factory ne faqen  http://www.thedollsfactory.com/


Leather Shorts Stradivarius, Cardigan Zara, Necklace Bershka, Sunglasses H&M, Bag YSL, Shoes Zara

Trend 2011 - Minimalism

Busena - Being a Mess


Ju prezantojme me Busena. Ndiqni blogun e saj tek http://bussena.blogspot.com/ . Njiheni me mire ndermjet kesaj interviste.

Emri: Busena Topciu 

Mosha: 15 vjec 


Me cfare merresh ne jete: 
Jam nxenese ne vit t 1, kam mare pjese ne disa emisione televizive per adoleshente. edhe keto kohe aktualisht jam duke xhiruar per nje emision qe quhet "Junior Step", pra eshte nje lloj promovimi per modele. Ne kohen e lire kam deshire te vizatoj, te kercej, te merem me blogun tim apo dhe ne rrejte sociale.

Cilat jane ngjyrat qe gjenden ne gardaroben tende? 
ne garderoben time nuk ben perjashtim asnje ngjyre, jam shume e hapur ndaj cdo ngjyre, e rendesishme eshte te dish ti kombinosh pasi te jesh "IN"  ne mode do te thote te rrezikosh . ne garderoben time gjen  cdo gje duke filluar nga ngjyrat nude te zbehta, ngjyrat e ndezura, animal prints, disegno flowerish etj Kush eshte produkti i bukurise pa te cilin nuk do jetoje dot?
un nuk perdor shume make up kshu qe produkti i bukurise pa te cilin sdo jetoja dot do te ishte parfumi :)Cfare eshte embelsira jote e preferuar? 
ekler dhe trelece YMMMM !!!Cfare kenge gjenim tani tek mp3 jot? 
qe nga LOVE e john lennon, wind of change e scorpionsave, sweet child o mine e guns and roses deri te kenget me hit qe degjojme pubeve si  Far East Movement - Candy  NEW 2011 ,DJ Gregory Paris Luanda,canoa etj Kush eshte vendi i preferuar ne Tirane? 
lokalet tek ish-blloku ( jo te gjitha por ato qe me pershtaten )Me ke VIP je ne dashuri ne kete moment?
 Beyonce dhe jo vetem ne kete momentKe dyqan do na keshilloje ne Tirane?
 Ne tirane nuk para bej shopping pasi me pelqejn Bershka, Zara, Pull and bear, Stradivarius qe ktu nuk jane kshu qe ne tirane  blej kudo qe gjej dicka te vecante dhe te bukur per syrin tim Si do e e pershkruaje veten me 1 fjale? 
ne menyren me modeste te mundshme do thoja se mundohem t jem STYLISH Cili eshte filmi i fundit qe ke pare? 
Black Swan Stilisti i preferuar? 
COCO CHANEL ♥ Moschino ♥Ku i merr informacionet mbi moden? 
ne faqet zyrtare te markave te mia te preferuara ne internet, ne revisten vogue qe e adhuroj, ne tv , kudo kudo kudo qe degjeoj te flitet per mode dua te perfshihem dhe me ben te ndihem mire :)Ke ke si Style Icon? 
Leighton meester e njohur si Blair Waldorf ne Gossip Girl dhe ikonen e vertete Marylin Monroe ♥Eni Turkeshi Photography - Androginy


Kjo seri eshte bere si tribut per Salvador Dali.Po ashtu eshte dhe nje tribut per moden androgjene. Vizitoni fotografine e Enit tek http://albtranslator.blogspot.com/

                                                      

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More